O programie...

COMENIUS W GIMNAZJUM

Wraz z początkiem roku szkolnego 2010/2011 w Publicznym Gimnazjum ruszył projekt „Singing is Saying”, który realizowany jest w ramach programu „Comenius – Uczenie się przez całe życie”. Jest to dwustronne przedsięwzięcie Gimnazjum i angielskiej szkoły Rednock w mieście Dursley, hrabstwie Gloucestershire i jest kontynuacją trzyletniej już współpracy obu szkół. Budżet projektu to 20 tys. euro, a czas realizacji to wrzesień 2010 – lipiec 2012.

Jest to projekt językowy napisany przez zespół nauczycieli języka angielskiego, którego motywem przewodnim będzie muzyka i taniec. W ciągu dwóch lat współpracy uczniowie polscy i angielscy będą rozwijać swoje umiejętności lingwistyczne poznając jednocześnie kulturę kraju partnera w kontekście kultury europejskiej. Jednakże celem programu jest nie tylko poprawić znajomość języka angielskiego wśród uczniów i nauczycieli (w działania poza anglistkami będą zaangażowani też m.in. nauczyciele muzyki, plastyki czy informatyki), ale również zbudować przyjacielskie relacje między uczniami odmiennych krajów, stymulować kreatywność uczniów i rozwijać ich osobowość, uczyć tolerancji dla innej kultury i tradycji, rozwijać umiejętność pracy w zespole i zdolność komunikacji dzięki użyciu zdobyczy techniki, pobudzać zdolności analityczne I dociekliwość uczniów, promować zdrowy tryb życia przez taniec oraz rozwinąć u uczniów umiejętności marketingowe dzięki wyprodukowaniu i wypromowaniu płyty CD i DVD oraz rozpowszechnieniu ich w lokalnej społeczności.

Pierwszy rok projektu to poznawanie muzyki kraju partnerskiego. Uczniowie przygotowywać będą prezentacje na temat ulubionych wykonawców, gatunków muzycznych i tańca w swoim kraju i wymieniać się materiałami z uczniami kraju partnerskiego. Drugi rok zakłada wspólne tworzenie muzyki. Uczniowie pracować już będą w mieszanych polsko – angielskich grupach i komunikować się przez Internet bądź w trakcie wymiany młodzieży. Na zakończenie projektu powstanie piosenka finałowa, odbędzie się koncert zespołów muzycznych Publicznego Gimnazjum i Rednoch School oraz nagrana zostanie płyta, która po uprzedniej promocji będzie dystrybuowana w społecznościach lokalnych. Planowane są dwa wyjazdy uczniów i nauczycieli Gimnazjum do Dursley oraz dwie rewizyty gości z Anglii.

Uczniowie, którzy znają język angielski w stopniu komunikatywnym i mają uzdolnienia muzyczne zaangażowani będą bezpośrednio we wszystkie działania związane z tworzeniem muzyki i z tańcem oraz wezmą udział w wymianie, natomiast wszyscy gimnazjaliści będą mogli brać udział w programie przez uczestnictwo w konkursach (na logo czy na okładkę płyty) oraz jako pomoc techniczna przy realizacji zaplanowanych zadań.

Zgodnie z założeniem programu Comenius rezultaty końcowe projektu będą szeroko rozpowszechniane w społecznościach lokalnych obu krajów.